آگهی
آگهی
آگهی
پروژه‌هایی که ردیف نشد، اعتباراتی که افزایش یا کاهش دارد+جدول
کد خبر : 10946 دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۸

 

آسیو: در این لایحه، برخی از ردیف های اعتباری کاهش حتی 50 درصدی هم تجربه کرده اند که ناشی از رویکرد دولت در سال پایانی به برخی مقولات توسعه ای جدید است، یا آنکه توقع می رود با تامین اعتبار سالجاری، نیاز نقدینگی شان برای 96 کمتر است.

به گزارش "آسیو"
در این لایحه، برخی از ردیف های اعتباری کاهش حتی 50 درصدی هم تجربه کرده اند که ناشی از رویکرد دولت در سال پایانی به برخی مقولات توسعه ای جدید است، یا آنکه توقع می رود با تامین اعتبار سالجاری، نیاز نقدینگی شان برای 96 کمتر است.

از نکات قابل تامل اینکه با وجود وعده های مطرح شده از سوی مسئولان استانی و همچنین قول نماینده دشتی و تنگستان، سد خاییز اهرم صاحب ردیف در بودجه 96 نشده است. این پروژه از قول های شفاهی رییس جمهور در سفغر استانی به بوشهر بود که محل تامین اعتبارش از بودجه حوادث غیرمترقبه دیده شد، اما عملی نگردید تا اینکه پیگیری برای قرارگیری این سد در ردیف های بودجه سالانه، مطالبه عمومی شد.

البته در جریان بررسی این لایحه در کمیسیون تلفیق مجلس می توان امیدوار بود که زمینه ردیف دار کردن پروژه هایی نظیر سد خاییز به عنوان مطالبه کشاورزان اهرم و افزایش اعتبارات ردیف های دیگر مربوط به استان را دنبال نمود. اتفاقی که البته عضویت نماینده ای از استان در کمیسیون مربوطه و میزان اثرگذاری وی بر همکارانش و دولتی ها نقش بسزایی دارد.

همچنین اعتبار راه آهن شیراز- بوشهر نیز رشد حدود 48 میلیاردی تومانی داشته، طوری که در سالجاری برای این ردیف 5.1 میلیارد پیش بینی شده و برای سال آینده پیشنهاد 53 میلیاردتومان از سوی دولت دارد. اتفاقی که در راستای سیاست های بودجه ای دولت در سال 96 است که آب، فاضلاب، محیط زیست و خطوط ریلیمی باشد.

با این همه در شرایطی که در نهمین ماه سال به سر می بریم و طبق بررسی ها، اعتبار 5.1 میلیاردی راه آهن در سالجاری محقق نشده و خاتمه فعالیت پیمانکار ابلاغ گردیده، چشم انداز مشخصی پیش روی تامین اعتبار بودجه سال آینده هم قرار نمی گیرد. علاوه بر آن، بار اصلی تامین اعتبار این خط ریلی از طریق فایناس (سرمایه گذار) دیده شده که سالهاست با این دستور کار دست به دست می شود و اتفاق جدیدی رخ نمی دهد.

گزارش «خلیج فارس» اضافه می کند: در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال آینده، اعتبار یک میلیاردی خریدئ حریم ایمنی نیروگاه اتمی تغییری نداشته است.

همچنین اعتبار پروژه راه آهن، بیمارستان جدید بوشهر و تکمیل نیروگاه اتمی رشد نشان می دهد.

اعتبار ورزشگاه جدید بوشهر، فاضلاب بوشهر، سدهای دشت پلنگ، باغان، شبکه آبیاری سدهای رئیسعلی دلواری و کلل، مشارکت دولت در آزادراه بوشهر-شیراز و اعتبارات عمرانی دانشکده های کشاورزی برازجان (جز تامین فضای آموزشی) و دانشکده مهندسی جم هم نسبت به امسال کمتر پیش بینی شده است.

مروری بر ردیف های بودجه سالانه نشان می دهد هیچگاه سهم استان بوشهر از اعتبارات کشوری دیده نشده، موضوعی که ضعف مسئولان و نمایندگان در قبولاندن مطالبات مردم هم در آن موثر است.

جزییات ردیف های شاخص مربوط به بوشهر در بودجه پیشنهادی 96 در ادامه می بینید.

 

اضافه‌ كردن نظر

1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری تحلیلی آسیو در وب سایت منتشر خواهد شد.
2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
3) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
4) لطفا از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
5) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
6) نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.