آگهی
آگهی
آگهی
معرفی بخش بوشکان و شهر کلمه/سیما حیدری
کد خبر : 10954 سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۶

آسیو:بخش بوشکان با مساحت 199500 هکتار و جمعیت حدود 22000 نفر واقع در جنوب شرق شهرستان دشتستان و ششمین بخش این شهرستان از نظرجمعیتی می باشد.که این بخش از مراکز برجسته کشاورزی استان است.

9q0x_2020.jpg

 

به گزارش "آسیو"سیما حیدری، بخش بوشکان با مساحت 199500 هکتار و جمعیت حدود 22000 نفر واقع در جنوب شرق شهرستان دشتستان و ششمین بخش این شهرستان از نظرجمعیتی می باشد.که این بخش از مراکز برجسته کشاورزی استان است. که منابع مهم زیرزمینی دارد و در حد فاصل استان بوشهر و فارس قرارگرفته و بخش بوشکان دارای 48 روستای بزرگ و کوچک با مرکزیت شهرکلمه می باشد.


بخش بوشکان و ارم پیش از انقلاب اسلامی به نام ( بلوک) شناخته می شدند، که در اولین سال های بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، با آغاز فعالیت های جهاد سازندگی، برای محروم جلوه دادن این منطقه، نام پشتکوه برآن نهاده شد.
این عنوان درسال 1380باتقسیم شدن منطقه به دو قسمت با مرکزیت کلمه و تنگ ارم، به بخش های بوشکان و ارم تغییر یافت.


وجه تسمیه شهرکلمه:


وجه تسمیه کلمه را برخی (محل زندگی کلیمیان بودن) آن می دانند اما نظر مشهورتر این است که کلمه ازدو لغت (کل) و(مه) ساخته شده است که در لهجه محلی لفظ (کل) برای
(گردنه)،(جای گود) و(قسمت) به کارمی رود و مه نیز منظورهمان مه صبحگاهی است. بنابراین کلمه به معنی یا محل  گود یا ناحیه است که طرف دیگر گردنه یعنی کوه تنگ زرد وافع است واین قسمت همان طور که از وجه تسمیه اش به دست می آید اکثر اوقات فصل زمستان دارای مه است.


کلمه درفرهنگ لغت:


دهی از دهستان بوشکان است که در بخش خورموج شهرستان بوشهر واقع شده ودارای 341سکنه است.تمام عرض ایرون بگردی            صفای گشتن ولاتم نویمو
تمام پارکهای شهرایرون                به مانند تل وتپش نویمو
تمام خوبی شبهای هرجا                 به مانند شو اونجا نویمو
تمام شوخی وخنده وجوکها          به خاشیه جوک صحرا نویمو
تمام عطرعالم راببویی                  به مانند گل شببوش نویمو
تمام رنگ گلهای بهاری            قشنگی گل سرخش نویمو
تمام گرمی تشهای دنیا           به گرمی تش وچالش نویمو
تمام موج دریای عالم              به موج بهمن کهباد نویمو
تمام بادها هرجا بیایند            خنکیه نسیم شوش نویمو


پوشش گیاهی شهرکلمه:


پوشش گیاهی هرمنطقه بستگی به آب و هوای آن منطقه دارد.شهرکلمه با واقع شدن درمیان رشته کوه زاگرس جنوبی دارای خاک حاصلخیز وآب و هوایی نسبتا ملایم و کوهستانی وجود طبعیت بکر، نخلستان ها، کوه های سربه فلک کشیده، رودخانه های دایمی تنگ باهوش از شاخص آن است.
درباره پوشش گیاهی این منطقه دارای هزاران هکتار مزارع گندم و جو که اکثرا آبی هستند و چند هزار هکتار نخلستان دربرگرفته اند.


بنابراین بخش عمده پوشش گیاهی حوزه نفوذ دست کاشت انسان است. و به علت وجود دشت هایی وسیع بین کوهای نسبتا مرتفع ازسویی، وجود رودهای فصلی که درمیان آنها جریان دارند و از سویی دیگر موجب پیدایش پوشش گیاهی دراین منظقه شده است و موقعیت کوهپایه ای دراین منطقه تنوع گونه های گیاهی دیده می شود.


به طورکلی 100 هزارهکتار ازپوشش گیاهی جنگلی شهرستان دشتستان دربخش ارم وبوشکان واقع شده است.بیشتر گیاهان دراین منطقه به صورت وحشی درمناطق کوهستانی وکوهپایه ای سبز می شود.


آب وهوای شهرکلمه :


شهرکلمه به علت قرارگرفتن در یک منطقه کوهستانی گرم وخشک ولی ازنقاط جنوبی تر استان بوشهر دمای پایین تری دارد.و در فصل زمستان و  بهار زمین های آن پوشیده ازگل و گیاه ودرختچه های کوچک و بزرگی چون:بنه، بادام کوهی، انجیر کوهی، کهور، گز و غیره...
وهمچنین باتوجه به این که شهر کلمه در دشتی نیم باز و در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته از نظر آب و هوایی محیط این شهر مانند سایر قسمت هایی ازاستان بوشهر جزء اقلیم بیابانی ونیم بیابانی قرار می گیرد.


آب وهوای شهردر فصول پاییز و زمستان و اوایل بهار معتدل و در مواقع دیگر سال گرم است.


آمارهای هواشناسی:


فاصله شهر کلمه تا شهر بوشکان محل استقرار ایستگاه اقلیم شناسی 2/28 کیلومتر به همیمن دلیل آمار هواشناسی این ایستگاه اوضاع جوی شهرکلمه را نیز با ضریب صحت بسیار بالایی نشان می دهد.


-معدل حداکثر و حداقل درجه حرارت: 30و1/17 درجه سانتی گراد،حداکثر مطلق و حداقل مطلق دما نیز به ترتیب 4/48 و7/2 درجه و متوسط درجه حرارت 2/24 درجه بوده است.


-رطوبت نسبی :حداکثر و حداقل به ترتیب  28 و 76درصد معدل رطوبت نسبی درساعت 06:30 صبح و ساعت 12:30ظهر به ترتیب 31و61 درصد بوده است.


-میزان بارندگی درسال: درسال 4/273میلی متر و حداکثر بارندگی دریک روز 72میلی متربوده.

 

نویسنده:سیما حیدری/قسمت اول

 

نظرات  

 
# balal ۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۱
لمه درفرهنگ لغت:


دهی از دهستان بوشکان است که در بخش خورموج شهرستان بوشهر واقع شده ودارای 341سکنه است.
بخش خورموج
 
 
# ناصرقشلاقی ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۲۳:۵۰
ازمطالب مندرج در مقاله سرکارخانم حیدری به فیض رسیدیم.دوستدار ولایت وگوشه نشین دیار غربت.قشلاقی
 

اضافه‌ كردن نظر

1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری تحلیلی آسیو در وب سایت منتشر خواهد شد.
2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
3) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
4) لطفا از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
5) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
6) نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.